
Jag hittade Luljeta Lleshanaku från Albanien på listan över östeuropeiska författare att läsa. Diktboken Negative space fanns på Amazon att köpa till kindle-appen så jag slog till. Författaren är född och uppvuxen i husarrest i Albanien och fick inte publicera sina dikter förrän på 90-talet.
Luljeta Lleshanaku är född 1968 och var alltså 22 år 1990, då den politiska friheten blev något större i Albanien. Efter att inte ha fått utbilda sig, kunde hon nu gå på universitetet i Tirana. Hon har en karriär inom journalistisk och som poet betraktas hon som mycket originell, inte bara i hemlandet.
Dikterna handlar mycket om stalinismen och hur den påverkade människor. Luljeta Lleshanaku tillhör den första generationen i Albanien som skildrar just vilken skada som socialismen gjorde. Hennes tid i husarrest skriver hon om i dikten Via Politica.
I grew up in a big house
where weakness and expressions of joy
deserved punishment.
And I was raised on the via politica
with the grease of yesterday’s glories,
a thick grease collected under arctic skies.
I was lit up. My notebooks, my hair, my
heart reeked of smoke.
Det var trevlig läsning, och jag uppskattar regimkritisk poesi. Det här var något av det bättre jag läst i den genren. Roligt också att läsa poesi från Albanien, det gör jag inte precis varje dag.