

Då är det Nobeldagen och jag passar på att skriva om en av våra mest älskade nobelpristagare – Selma Lagerlöf. Romanus och Selling, som gett ut Kvinnoras jul, som jag skrev om den 1 december, har också gett ut den novellsamlingen Selma Lagerlöfs jul. Det är samma princip, en novell för varje dag fram till jul.
Jag tycker att jag har läst för lite Selma Lagerlöf. Jag har läst några av de mest grundläggande verken som Kejsarn av Portugallien, Gösta Berlings saga och Löwensköldska ringen. Den här boken hoppas jag kan ge mig lite mer bredd och det är ju den 10:e idag, vilket innebär att jag idag läser den 10:e kapitlet. Hittills har det varit flera trevliga noveller. Jag har speciellt fallit för en som handlar om naturens förändring, med fokus på vintern.
I Selma Lagerlöfs noveller är det vinter, snö och mystiska intriger med fokus på julen. Det är med andra ord mycket lätt att komma i julstämning när man läser det. Jag tycker om konceptet att läsa en novell varje dag och jag återkommer efter jul med vad jag tyckte om boken som helhet.










