Feministbibliotekets lässtatistik för 2025

Här kommer Feministbibliotekets årliga lässtatistik. Jag läste 106 böcker 2025 och klarade årsmålet på 100 böcker. Dessutom har jag hämtat mig från förra årets chockartade besked att jag lyssnat på 60% av 2024 års böcker. I år är den siffran turligt nog under 50% igen. Ibland lyssnar jag på bok istället för att se på TV så lyssnandet har inte helt tagit över från läsandet, men allt kan inte skyllas på det. Jag lyssnar tex alltid på bussen, istället för att läsa. Jag är hur som helst glad över att jag läste mer 2026.

Kön

Statistik kön 2025

Gällande kön är könsfördelningen i min läsning mycket mer jämn än tidigare år. Det är inget jag strävar efter då problemet inte gäller om man vänder på det. (Håller du inte med? Då kan jag förklara över några öl någon gång om du vill lyssna.) Roligt i alla fall, att jag tydligen läste fler män än vanligt 2025.

Världsdelar

Statistik världsdelar 2025

Balkanutmaningen syns tydligt när det står klart att 55% är europeiska böcker, minus svenska. Läser skrämmande lite från Afrika och ska försöka råda bot på det 2026.

Språk

Statistik språk 2025

För första gången läste jag på alla språk jag kan läsa på. Jag tänkte att utmaningen för 2026 borde vara att läsa någon enklare seriebok på italienska. Kör ju det på Duolingo och läste det som C-språk på gymnasiet. Jag får bege mig till Serieteket i stan helt enkelt, där finns massa serier på olika språk.

Genre

Statistik genre 2025

Mest skönlitteratur som vanligt, men även endel annat. Facklitteratur är oftast kortare populärvetenskapliga böcker, men där finns också en och annan biografi.

Varifrån kommer boken?

Statistik bok 2025

Tjoho! Jag läser mer än jag lyssnar. Så ska det förbli 2026 är det tänkt.

Statistik kommer ifrån 2025

Man kan fortfarande säga att jag tjänar stort på mitt numer rätt så dyra Storytel-abonnemang. Men eftersom jag läst mer än lyssnat 2025, är andelen Storytel-böcker färre (även om jag inte bars lyssnar där). Jag köper böcker till mig själv via Tranans bokprenumeration, men också böcker på andra språk och på resor. Jag var också mycket på bibblan 2025. Hoppas att jag kan fortsätta med det. Jag jobbar ju rätt så nära Kulturhuset i Stockholm.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.