Chimamanda Ngozi Adichie får bokmässans Sjöjungfrun

Chimamanda Ngozi Adichie
Chimamanda Ngozi Adicie. Fotograf: Manny Jefferson. Upphovsman: Albert Bonniers förlag/Manny Jefferson

Igår kom ett glädjande besked från bokmässan. Chimamanda Ngozi Adicie får deras pris Sjöjungfrun som instiftades förra året. Det betyder att en av mina absoluta favoritförfattare kommer till mässan i september. Det hade varit extra roligt om hon även hade skrivit något nytt, men jag kommer givetvis gå och lyssna på henne i alla fall.

Chimamanda Ngozi Adicie har skrivit flera fantastiska böcker, såsom En halv gul sol och Lila hibiskus. Den sistnämnda hade vi med i den Feministiska litteraturkanonen som Feministbiblioteket satte samman 2013. Hon berättar om människor i Nigeria och har inte sällan feministiska teman och lyfter fram kvinnors villkor i Nigeria och USA, där hon också numer bor.

– Jag är tacksam för detta pris som erkänner mitt kall, för det är precis vad skönlitterärt skrivande alltid har varit för mig: ett kall, den centrala och definierande delen av mitt liv. Jag är lika berörd av Sjöjungfruns rika litterära symbolik som av vetskapen att mitt arbete har berört svenska läsare djupt, säger Chimamanda Ngozi Adichie i ett pressmeddelande från bokmässan.

Motiveringen löd: ”Sedan debuten 2003 har hon fört in nya perspektiv på identitet, feminism och tillhörighet i samtidslitteraturen. Chimamanda Ngozi Adichie förenar det personliga med det politiska och gestaltar frågor om makt, kön, migration och postkolonialism. Beyoncé och Barack Obama har hyllat henne, Dior har tryckt hennes ord på t-shirts – men hennes verk ekar av urgamla berättartraditioner och lyfter fram dem som ofta förbises. Sjöjungfrun 2025 tilldelas en författare vars röst är både angelägen och tidlös.”

Det ska bli oerhört roligt att få återse Chimamanda Ngozi Adichie. Nu blev min längtan till bokmässan ännu starkare!

UPPDATERAT

Jag har tydligen levt i min lilla bubbla med nedläggning av tidning och hemskt världsläge så att jag inte har koll på bokutgivningen. Chimamanda kommer ju med en ny bok! Är oerhört pepp på detta och tack alla som upplyste mig om den. Drömräkning kommer i slutet av mars på Bonniers.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.