
På Svenska Dagbladets ledarsida uppmärksammade mina idrottskvinnor under OS. Jag upptäckte inte detta förrän nu, men blev såklart oerhört glad och hedrad över att någon sett mitt arbete med kvinnoidrottshistoria. Jag brukar säga att jag lajvar sportjournalist under OS och skulle det finns ett sådant jobb så skulle jag vilja jobba på en idrottstidning som skildrar idrotten och flera olika perspektiv, bland annat historisk. Eftersom det inte riktigt finns, skriver jag här.
Under mina två år på tidningen NU har prioritet alltid legat på tidningen och att den ska gå bra och Feministbiblioteket har med rätta kommit i andra hand. Ändå har jag haft den kvar som hobby under åren och valt att skriva om det som inte passade lika bra i tidningen. Nu när tidningen lägger när känns det återigen viktigt att få uppmärksamhet för det jag skriver och då är det så klart otroligt roligt att se att någon faktiskt läste en av de texter jag var mest stolt över förra året, den om Jelena Muchina.
För tydlighetens skull: Ja, min man jobbar på nämnda ledarsida. Nej, han jobbade inte den 29 juli 2024, eftersom vi både hade semester då, så han är inte den skyldiga.