

En novellsamling som är lite mer lågmäld och inte så romantisk, är Jeanette Wintersons Juldagar. Där får vi många små berättelser där julen står i centrum och boken fungerar väl att lyssna på, även om det är en novellsamling. Den fungerar bra som avbrott om maratonläsning av julromance, om man som jag ägnar sig åt sådant.
Någon som hatar julen står i centrum i många novellerna i Juldagar. Det kan vara personer som förlorat något eller någon i juletid eller att de förknippar något annat hemskt med julen. Det handlar också mycket om mat och olika jultraditioner. Det är vackert berättat och det är fina och småroliga berättelser.
Jag tycker att det är fin julstämning i Juldagar och mycket fin inramning med snö och annat som man förknippar med julen. Den handlar också om att hjälpa andra och att vara snäll, som ju är något som verkligen hör julen till. Jag tycker verkligen att ni ska läsa denna trevliga bok.










