
Vi har träffats i jorden runt-bokcirkeln igen och den här gången hade vi valt något att bita i, nämligen Kejsarens galning av estniska Jaan Kross. Idén var min. Jag hade varit i Tallinn och sett mängden böcker av honom på engelska som såldes i bokhandlarna och till och med sett en staty av honom. Stor del av hans utgivning finns på svenska, men det visade sig inte vara lätt att får tag på.
Kejsarens galning fanns lättillgänglig på tyska så Carina läste den först och hon gillade den. Det fick oss andra att rappa på lite. Jag stod i kö på bibblan och det visade sig senare att de nog bara hade ett ex och att det var Maja som hade det. När hon inte hann läsa ut den norpade jag boken som då gick till mig istället. Alternativet Bokbörsen var konstigt nog inte aktuellt. Det fanns bara en bok för 400 kr om man räknade in frakten.

Boken är skriven 1978 på estniska och kom 1983 på svenska. Den handlar om Timotheus vom Bock, närmaste medarbetare till tsar Alexander I. Han skriver sanningen om tsaren och för det får han sitta nio år i fängelse. Lantmätaren Jakobs dagbok är där vi får läsa om historien. Hans syster Eva är gift med Timo. Boken handlar om samhällskritik i början på 1800-talet, men det är klart att det mellan raderna också handlar om kritik mot Sovjetunionen. Timo och Eva är historiska personer, dock ej Jakob.
Vi hade ett roligt samtal om boken, som var något som vi inte brukar läsa annars. Boken krävde sin läsare och vissa fattade ingenting, andra skrattade och somliga avslutade den inte. Jag förstod absolut inte allt, men hade ändå stor behållning av boen. Det spelar ju in att jag är intresserad av Estland och verkligen önskade att läsa deras stora författare. Sedan kommer jag, som jag sa till de andra, inte att kasta mig över hans övriga utgivning.
Nästa bok
Nästa gång ska vi läsa Hissen i Saigon av Thuan, som förhoppningsvis är lättare att få tag på. Flera av oss i cirkeln har Tranans bokprenumeration och den kom i december till oss, både vi som har den stora och dem som har den lilla prenumerationen.