Jobb in i kaklet och julfrid – decembersummering 2025

2025 års gran

Igår sammanfattade jag hela 2025 och i den här posten ska jag sammanfatta den senaste månaden. Jag lyssnade mycket på julböcker, men jag läste också julböcker. Det var en fin mix som jag hoppas kunna föra vidare till kommande jular. Det var mycket jobb och politiskt arbete i december så det var vårt att hinna med. Jag hann dock julpynta, vilket är bland det bästa med den här årstiden.

Jag hade inte semesterdagar så att det räckte till hela jullovet, men jag har varit mycket ledig ändå. Det har varit mycket avkoppling och inga måsten efter att vi klarat av julen. Själva julen var fest i dagarna tre, men det var också roligt. Barnen blir också äldre och besvikelserna över att julafton inte kan mätas med deras orimligt höga förväntningar har mattats av. Nu är det mest glädje och tacksamhet.

Min läsning

Jag läste 106 böcker så jag klarade målet på 100 böcker. Jag har så mycket annat att det inte blir så många som 150 böcker per år nuförtiden. Och så får det vara. Snart ska ni få sammanfattningar på mina utmaningar och kanske htitar jag på några nya.

Världsläsning 2.0

Jag valde att göra en mer omfattande världsläsning i år och den är uppdelad i fem delar. Jag ska läsa mer på andra språk och läsa de böcker jag har hemma. Läs mer om den här.

Länder

Jag ska läsa från 40 länder under 2025 och gick i mål i november.

Världsdelar

Har läst från alla sex världsdelar.

Språk

Jag läser på fem språk och i december läste jag på svenska, engelska och norska.

Tranan

Min prenumeration på Tranan-böcker ska läsas i sin helhet och i november blev det ingen ny. Ska snart läsa Spricktand, som jag har valt att vänta med till det blir vinter.

Karavan

Jag ska läsa mer i mina nummer av Karavan, och nu har en ny kommit så det blir kanske mer av det framöver.

Bokcirkel

Vi läser Lucie Yi is not a romantic av Lauren Ho från Malaysia/Singapore. Vi behövde något lättsamt att läsa över jul och den ska jag snart lyssna på.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.