
Lite sent kommer här min månadssummering för juni. Det var otroligt mycket som hände på jobbet i juni och mitt i allt skulle det firas midsommar med allt vad det innebar. Det var skönt att få några dagar på Landsort kring midsommar och helgerna. Det var mindre roligt att få hänga ensam i huset utan familjen när det var som sämst väder. Jag såg framför mig öl i solen med vänner och istället fick jag enorm trötthet och trista dokumentärer på TV medan regnet smattrade.
Nu är det snart semester även för min del. Maken har njutit hela den här veckan, medan jag plikttroget gått till jobbet i värmen. På onsdag nästa vecka lyfter planet till Split och jag ser så mycket fram emot vår rundresa på Balkan. Den extrema värmen verkar inte nått Balkan (än) så jag hoppas att det inte blir alltför jobbigt. Vi kommer nästan hela resan att ha nära till bad, och det gör ju saken lite lättare. Minns annars vår resa till Berlin för några år sedan där barnen sparkade bakut i 35-gradig hetta på en promenad i stan. Hoppas att vi inte behöver hamna där igen.
Min läsning
Jag har lyssnat ganska mycket på böcker i juni eftersom det varit så stressigt i övrigt. Jag har fortfarande läst endel och ser fram emot mer läsning i sommar.
Världsläsning 2.0
Jag har valt att göra en mer omfattande världsläsning i år och den är uppdelad i fem delar. Jag ska läsa mer på andra språk och läsa de böcker jag har hemma. Läs mer om den här.
Länder
Jag har gått ut hårt och redan läst 34 av 40 länder 2025, men bara ett nytt land i juni:
- Island
Världsdelar
Har läst från fem världsdelar; Europa, Afrika, Asien, Nordamerika och Sydamerika. Bara Oceanien kvar, och det blir ett mål för juli.
Språk
Jag läser på fem språk men i juni läste jag bara på svenska. Har dock inhandlat två norska böcker i Oslo och dem borde jag läsa i juli.
Tranan
Min prenumeration på Tranan-böcker ska läsas i sin helhet men i juni blev det inga nya.
Karavan
Jag ska läsa mer i mina nummer av Karavan, men det gjorde jag inte i juni.
Semesterläsning: Balkan
Jag ska läsa fler böcker från Balkan eftersom jag ska dit på semester. Vi ska besöka Kroatien, Montenegro och Bosnien, men hela forna Jugoslavien räknas som läsländer i den här utmaningen. I juni läste jag slovenska Katja Perats Masochisten och så läste jag ut novellsamlingen Luntan och ärren av Danilo Kis, som är en klassisk serbisk författare.
Bokcirkel
Vi ska läsa Nätter utan mina bröder av V.V. Ganeshananthan.










