Dagens feminist: Dubravka Ugresic

Dubravka Ugresic

Kort fakta

  • Född 1949 i Kutina, Kroatien, död 2023 i Amsterdam.
  • Var en nobelpristippad författare.
  • Tog aktivt avstånd från krig och etnicitet under Jugoslavienkrigen.

Dubravka Ugresic feministiska gärning

Dubravka Ugresic föddes 1949 i staden Kutina i Jugoslavien, nuvarande Kroatien. Hennes mamma var från Bulgarien. Hon studerade litteratur och ryska vid universitetet i Zagreb och jobbade kvar där efter examen. 1993 lämnade hon Kroatien av politiska skäl och bosatte sig i Amsterdam. Hon hade då två parallella karriärer, en akademisk och en som författare.

Hon romandebuterade 1981 och 1988 vann hon det finaste litteraturpriset i Jugoslavien som första kvinna. Hennes romaner har ofta ett kvinnotema och hon skriver mycket om kvinnor och kvinnors rättigheter. Debutromanen heter Steffie Speck in the jaws of life på engelska och ska vara en tidig Bridget Jones, långt innan sådana böcker var vanligt förekommande på marknaden. Boken gjorde henne genast till en populär författare i hemlandet, och den har översatts till flera språk. Tyvärr verkar boken oerhört svår att få tag på, så det denna kroatiska och feministiska romanen kanske jag aldrig kommer att läsa.

Den mest kända boken av Dubravka Ugresic, i alla fall i Sverige, är Baba Jaga la ett ägg, där hon skriver om den slaviska häxan Baba Jaga. Det är en myt som förekommer i mycket slavisk litteratur. I Ugresic tappning får vi läsa om moderna, nu levande, Baba Jagas. Vi skulle väl kalla det tanter, men boken är inte helt utan magisk realism.

Dubravka Ugresic ville inte erkänna sig till någon etnicitet under kriget och talade öppet mot nationalismen. Det gjorde att hon fick utstå mycket hat och hon valde1993 att lämna sitt hemland. I Amsterdam fann hon en ny hemvist och hon fortsatte att skriva. Vad Jugoslavienkriget gjorde med invånarna i det före detta landet, är ett återkommande tema i hennes böcker.

Dubravka Ugresic har varit nobelpristippad flera gånger, men 2023 avled hon i Amsterdam så det finaste litteraturpriset kommer aldrig att gå till Kroatiens mest framstående författare.

Dubravka Ugresic och jag

Idag kör vi på Kulturkollo en bloggstafett om kulturkvinnor. Eftersom jag har en läsutmaning att läsa mer från Balkan tänkte jag lyfta fram en kvinna från regionen. Jag tycker att Dubravka Ugresic är oerhört spännande, både som författare och som person. Hon borde fått nobelpriset i litteratur, men tyvärr dog hon för tidigt. Jag har läst två av hennes böcker på svenska och tänkte inför min Balkanresa i sommar, läsa fler.

Böcker som jag läst och recenserat

Den ovillkorliga kapitulationens museum 1996

Baba jaga la ett ägg 2007

Detta inlägg är en del av Kulturkollos bloggstafett. Jag tog över från Bokdivisionen och den fortsätter hos Enligt O.

4 kommentarer

Hoppa till kommentarformuläret

    • Anna Johansson8 mars, 2025 kl. 01:41
    • Svara

    Spännande läsning, många författare från Balkanhalvön är okända för mig. Så också Ugresic.

    1. Då har du något att upptäcka!

  1. Vad intressant. Även din utmaning är intressant, jag har läst sorgligt lite från Balkan.

    1. Men det har ju jag också, men undantag för några författare. Det är en kul utmaning!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.