
Idag är det isdans i de olympiska spelen och därför kommer jag här prata om den mest legendariska isdansen i den olympiska historien. Jayne Torvill var såklart inte ensam om att dansa och lika mycket som det var hennes förtjänst att Storbritannien kammade hem guldet 1984, var det även Christopher Deans förtjänst. Detta är dock en serie om idrottskvinnor och därför handlar inlägget mest om Janye Torvill.
VI börjar med den magiska dansen i finalen i isdans i OS i Sarajevo 1984. Jayne Torvill och Christopher Dean åkte till Maurice Ravels Bolero och för det skulle de få de högsta poängen i isdansens historia. Guldet var deras. Framförandet har senare kallats det förmodligen mest kända isdansen i konståkningens historia (källa WIkipedia). De som såg tävligen pratar fortfarande om den.
Jayne Torvill började tidigt med isdans och hennes första framgångar var när hon var så ung som 14 år. Då åkte hon tillsammans med en annan partner och efter att ha separat från honom och sedan åkt själv ett tag, bildade hon par med Christopher Dean 1975. De kom femma i den olympiska vinterntuderningen i Lake Placid 1980 och efter det beslöt de sig fölr att satsa heltid på isdans. Torvill jobbade innan som försäkringsbiträde och Dean var polis.
Efter den stora succén 1984, där de inte bara vann guld, utan också lyckades bryta den enorma sovjetiska dominans som fanns inom isdansen på 70-talet, blev de proffs. Att bli proffs innebar vid den här tiden att OS var uteslutet. Det kanske är svårt att förstå idag, men då var det viktigt att OS handlade om amatörsport. Det kan låta bra i teorin, men fick absurda konsekvenser när folk diskades för att någon gång tagit emot pengar i samband med idrottande.
Amatörreglerna ändrades på 90-talet och 1994 fanns Jayne Torvill och Christopher Dean med i deltagarlistan. Comebacken var lyckad och paret tog brons. På uppvisningen för medaljörer, åkte samma program som 1984, som en hyllning till Bosnien där inbördeskriget rasade sedan fler år. På 30-årsjubileet efter OS i Sarajevo, 2014, åkte paret tillbaka och gjorde Bolero-framträdande igen.
Jayne Torvill är gift och har två barn som idag är vuxna.










